
2-0 sejr over Skive
Lørdag eftermiddag var der igen gang i Sundby Idrætspark efter en vinterpause på præcis 3 måneder. Forårssolen sikrede at Sunnyside var godt fyldt, mens Sektion B hoppede og sang flot for at holde varmen i skyggen på tribunen. I alt var mere end 1400 mennesker dukket op for at overvære Øens hold tage en 2-0 sejr mod Skive IK.
Første halvleg var en meget låst affære, hvor vi kontrollerede bolden, men havde svært ved at skabe gennembrud i det godt forsvarende Skive hold. Skive kom i nogle enkelte kontrastød, men aldrig noget der virkelig satte os på prøve. Halvlegens største chance kom efter cirka 35 minutters spil hvor Jerailly havde et godt skud fra distancen, der tvang målmanden til at give en retur. Denne opsnappede Mads-Emil Langberg, der desværre sparkede forbi målet fra kanten af straffesparksfeltet.
Meget mere skete der ikke i det de fleste nok ville kalde en kedelig halvleg. Anderledes chancerigt skulle det dog blive i anden halvleg. Efter bare et par minutters spil fik Skive en kæmpe mulighed. Skive fik sendt en spiller i dybden 1 mod 1 med Mikkel Andersen. Den rutinerede målmand formåede med en klasse redning at forhindre Skive i at komme foran. Denne redning skulle blive startskudet til en stor halvleg af Mikkel Andersen i målet.
Der stod stadig Fremad Amager på det meste af spillet og det skulle også kaste et mål af sig efter 53 minutters spil. Christoffer Boateng slog ude fra sin højre kant et præcist indlæg til bagerste stolpe hvor hjemme-debutant Jeppe Simonsen dukkede op og gjorde det til 1-0.
I de næste 10 minutter stod der Fremad på det meste og det skulle også resultere i en fordoblingen af føringen. Et kiks i Skive forsvaret sendte anfører Kasper Andersen alene igennem med Skive målmanden, og her gjort han det sikkert til 2-0.
Herfra blev kampen lidt mere åben med et Skive hold, der skulle ud og jage. Det blev også til en god mulighed på kanten af feltet, hvor Mikkel Andersen dog kunne dykke flot ned til stolpen og skubbe bolden forbi. Et par minutter senere fik Skive også en frissparksmulighed et par meter uden for feltet. Endnu engang var Mikkel på pladsen i målet og sikrede at det ellers velplacerede mod det korte hjørne ikke rød i kassen.
Den åbne kamp skulle dog også give os gode muligheder for at lukke kampen. Efter cirka 80 minutter fik vi en god kontra sat op af Boateng med en hælaflevering til Kasper Andersen der kunne drible forbi en Skive forsvarer og spille bolden videre til Petræus i Skives felt, der desværre tabte et skridt og ikke fik en afslutning på situationen. Et par minutter senere skulle Petræus få en ny mulighed hvor han i venstre side af feltet blev spillet fri, tog et godt træk uden om målmanden og kunne afslutte fra en spids vinkel. Her nåede der dog at komme en Skive spiller ind på stregen og afværge skuddet.
Otto Dupont fik ligeledes en 1 mod 1 situation med Skives målmand efter en fejl i Skive forsvaret. Her redede målmanden dog flot. I tillægstiden fik Petræus en mulighed yderligere efter en god kontra hvor han selv drev bolden fra midten af banen, driblede forbi en forsvarspiller og forbi målmanden. Ligesom tidligere blev bolden dog clearet på stregen. Rigtig gode sekvenser, men ind ville bolden ikke.
Dermed blev det til en 2-0 sejr hjemme over Skive, og nu venter Næstved på udebane fredag aften. Vi håber at se en masse dejlige Fremad fans i Næstved!
Kampfakta
2. division, 18. spillerunde, lørdag den 15. marts 2025, i Sundby Idrætspark:
Fremad Amager – Skive 2-0 (0-0)
Mål: 1-0 Jeppe Simonsen (53.), 2-0 Kasper Andersen (65.)
Fremad Amager: Mikkel Andersen, Mads-Emil Langberg (70. Daniel Mortensen), Søren Reese, Kasper Andersen, Frederik Holst, Hocine Derrar (55. Andrass Johansen), Hans Høllsberg (55. Alexander Petræus), Jeppe Simonsen (82. Mads Julø), Jeppe Brinch, Christoffer Boateng (82. Otto Dupont) og Jerailly Wielzen
Advarsler Fremad Amager: Christoffer Boateng (41.), Søren Reese (44.) og Mikkel Andersen (90.)
Dommer: Jesper Nielsen
Tilskuere: 1.412