Enighed om AC Amager Academys fremtid

Siden slutningen af 2019 har Amagers førende fodboldakademi AC Amager Academy været styret i fællesskab af Boldklubben Fremad Amager, B1908 samt Fremad Amager Elite – der står bag 2. divisionsholdet Fremad Amager.


AC Amager Academy ledes i dagligdagen af en fuldtidsansat Akademileder, der sammen med en stab på knap 20 mand får dagligdagen til at fungere, og sikrer at både træning og talentudvikling er i absolut top.
De 3 parter er blevet enige om, at det giver bedst mening, at de to stiftende klubber Fremad Amager og B1908 overtager og kører Akademiet videre fra 1. juli 2024.


”Med mere end 2.000 medlemmer i de to moderklubber Fremad Amager og B1908, har vi rigtig mange års erfaring med træning og talentudvikling af børn og unge. Derfor giver det rigtig god mening, at de to klubber fremadrettet rykker endnu tættere på Akademiet og sørger for, at den gode talentudvikling fortsætter”, siger Jens Henrik Jensen, Formand for B1908.


”Ambitionen om at fastholde vores høje placering i DBU’s licenssystem, som i dag giver ungdomsholdene mulighed for at spille i ungdomsdivisionen, er uændret, og vi vil fortsat arbejde videre med strategien om at tilbyde de bedste spillere på Amager en træning og talentudvikling der sikrer, at de får mulighed for at prøve sig af på højt niveau, på både B1908 og Fremad Amagers 1. hold”, fortsætter Erik Truelsen, Formand for Boldklubben Fremad Amager.


”Hos Fremad Amager Elite synes vi, at vi er kommet frem til en fin løsning, hvor de to moderklubber arbejder med talentudviklingen for de unge spillere, mens Fremad Amager Elite så kan koncentrere sig om Fremad Amagers 1. hold og samarbejde med Akademiet om transitionen for de ældste årgange fra ungdomsfodbold til voksenfodbold”, slutter Lars Hein, ejer af Fremad Amager Elite.


Samarbejdet fortsætter uændret og ledes fortsat af styregruppen med de tre interessenter indtil slutningen af juni, hvorefter de 2 boldklubber tager over.

Del på de sociale medier