FREMAD HENTER STOR FORSTÆRKNING TIL OFFENSIVEN
I oprykningsspillet for top-6 i NordicBet Ligaen var han her, der og alle vegne. 27-årige Christoffer Boateng kvitterede med hele 6 mål i 10 kampe i dét slutspil via hans lejeophold for Hvidovre IF – han har nu taget afsked med Vendsyssel FF, og har underskrevet en 3-årig kontrakt med Fremad Amager!
Boateng var en stor del af den imponerende 2021/22 sæson i Hvidovre IF, der helt sensationelt frem til slutningen af sæsonen, spillede med om oprykningspladserne til Superligaen. Via et lejeophold fra Vendsyssel FF fik den 27-årige offensive profil både spilletid og karriere tilbage på sporet.
Boateng var derudover en del af den imponerende sæson for Næstved IF tilbage i 2018/19 sæsonen, hvor Gaxe var Sportschef og med Hemmingsen som cheftræner i klubben. Derfor er den nye tilføjelse til truppen ikke helt ukendt i forhold til Gaxe og Hemmingsen.
Gaxe er begejstret for aftalen med Boateng, som har været en stor prioritet i et års tid:
”Det er en rigtig vigtig tilføjelse til et hold, der i forvejen er stærk på mange områder. Boateng har nogle egenskaber, som kan løfte os yderligere i offensiven, hvilket har været en prioritet med dette vindue. Forlængelser med mange bærende spillere og nogle få tilføjelser til holdet, så vi har mulighed for at løfte klubben på den rigtige måde, med stor respekt for økonomien. Det er ingen hemmelighed at tingene skal hænge sammen hele vejen rundt for at vi kan løfte klubbens potentiale. Boateng kan bidrage med stor styrke, fart, teknik og den x-faktor, som vi har brug for på den sidste tredjedel. Han sluttede fantastisk af i forrige sæson, og vi ser frem til at få ham indlemmet og integreret på holdet” udtaler Gaxe.
På cv’et tæller klubberne Lyngby Boldklub, FC Helsingør, Brønshøj Boldklub, Næstved IF, Vendsyssel FF og et lejeophold hos Hvidovre IF i den seneste sæson. Tilmed gemmer der sig stor erfaring med mere end 150 kampe i de danske Divisioner, medregnet optrædener i Pokalturneringen.
Fremadrettet hedder hjemmebanen Sundby Idrætspark på Ama’r, og det er virkelig noget, Boateng ser frem til. Hør hans første interview som Fremad-spiller nedenfor.
STORT velkommen til Ama’r, Boateng!