MATIN AL-ATLASSI SKRIVER KONTRAKT MED FREMAD AMAGER
Vinterens tredje tilgang til Fremad Amager er en realitet. Matin Al-Atlassi skifter fra Hillerød til Fremad Amager og møder ind til første træning den 10. januar 2024.
Den 25-årige kant og angriber har udover Hillerød også spillet for Jægersborg, Herlev og FA 2000, og ser frem til at starte op i Fremad Amager.
– Jeg valgte Fremad Amager, fordi jeg kender klubbens størrelse og potientale, og allerede efter den første samtale jeg havde med Carit (Falch – red.), hvor han fortalte mig om projektet og hans planer, så sad jeg med en rigtig god mavefornemmelse, indleder Matin Al-Atlassi.
– Mit indtryk af klubben er rigtig godt og positivt, og jeg glæder mig meget til at opleve atmosfæren på stadion. De gange jeg har spillet i mod Fremad Amager har fansene været vilde, og jeg glæder mig til at opleve deres opbakning.
– Jeg er en dynamisk og teknisk spiller, der gerne vil spille mine holdkammerater gode. Jeg er passioneret og elsker fodbold og vil gøre alt for at vinde fodboldkampe. Jeg glæder mig rigtig meget til at lære min nye klub og holdkammerater at kende, og selvfølgelig også lære fansene at kende, fortæller Matin Al-Atlassi.
Fremad Amagers cheftræner Carit Falch glæder sig til at få Matin Al-Atlassi tilknyttet klubben.
– Matin er en super dygtig offensiv spiller, kant/angriber, som har været en profil for Hillerød i både 2. division da de rykkede op – og i 1. division. Vi havde ham som ønske allerede i sidste transfervindue, så det er meget glædeligt for os at Matin nu ønsker at spille i Fremad Amager og være en del af vores nye spændende projekt, siger Carit Falch.
– Han er en spiller, som både kan underholde og skabe resultater for os, da han kan udfordre sin direkte modspiller, løbe dybt og score mål. Han er samtidig en god holdspiller, som også hjælper holdet med at presse.
– Vi har sat os grundigt ind i hvem Matin er som spiller og menneske hos tidligere trænere, holdkammerater og i miljøet generelt, og har kun fået meget positive tilbagemeldinger, pointerer Fremad Amagers cheftræner.
– Han er en sulten og topdedikeret spiller og en god holdkammerat, så jeg er helt sikker på, at han kan blive en profil for holdet og et hit her i Fremad Amager, både hos vores fans, stab og holdkammerater, afrunder Carit Falch.