Sæsonens første sejr
Fredag aften fik Fremad Amager sikret sig første sejr i sæsonen i Sundby Idrætspark, da kampen blev vundet med 2-1 over nedrykkerne fra Roskilde.
Kampen startede med gæsterne dominerende på bolden hvor de formåede, med flere gode opbyggende sekvenser, at spille sig ud af Fremad Amagers pres. Efter 8 minutter fik Roskilde spillet sig til deres første chance. Efter et indlæg havnede bolden for fødderne af en Roskilde-spiller i feltet , som sendte bolden tæt forbi mål. Kort efter, i det 10. minut, fik Roskilde slået et fladt indlæg i feltet, og efter en velplaceret afslutning blev det til 0-1. Fremad Amager havde problemer med at skabe chancer og et velspillende udehold fortsatte trykket og det meste af spillet foregik med Roskilde på bolden. Efter 30 minutter blev Roskildes angriber spillet fri i feltet, men Casper Vedel-Birch Andersen kom godt ud af målet og afværgede afslutningen. Der skulle gå 43 minutter før vi fik vores første afslutning. Fremad Amager havde kæmpet sig op omkring udeholdets felt, da Daniel Mortensen fandt Jeppe Simonsen desværre sparkede over mål. Udeholdet spillede en god første halvleg og Fremad Amager havde svært ved at få spillet til at hænge sammen.
I anden halvleg kom vi ud med fornyet energi og bedre sammenhængende spil. Dog kom første mulighed i anden halvleg til Roskilde efter 55 minutter. Et fladt indlæg fandt en angriber, som tvang en velspillende Casper Vedel-Birch Andersen til en flot redning. Retur bliver fanget af en Roskilde-spiller der med et cutback finder en medspiller på kanten af det lille felt, der heldigvis sparker bolden ved siden af målet. Fremad Amager forsøgte at lægge et tryk på gæsterne og efter 65 minutter kom udligningen til 1-1! Boateng kom godt fri af sin mand på venstre kant og sendte et indlæg ind i feltet. Bolden havnede for fødderne af Langberg, som prikkede bolden til Jeppe Simonsen, der kunne sparke bolden forbi målmanden og udlignede. Herefter var kampen åben og med chancer i begge ender, og Casper Vedel-Birch Andersen måtte flere gange diske op med gode redninger. Efter 78 minutter opsnappede Egzon Zeqiri bolden på Roskildes banehalvdel, og med et godt langt træk kunne han løbe direkte mod Roskildes målmand, men en forsvarsspiller nåede akkurat tilbage og fik blokeret afslutningen i sidste øjeblik.
I det 90. minut fik vi fat i bolden på Roskildes banehalvdel og bolden endte for fødder for Magnus Gaunsbæk, der med et elegant chip fandt Alexander Petræus der flot lagde bolden i mål. 2-1 til Fremad! Derefter blev sejren kæmpet hjem og sæsonens første sejr blev en realitet over nedrykkerne fra Roskilde.
Nu ser vi frem mod næste hjemmekamp søndag 7. september mod VSK Aarhus
Kampfakta
Campobet 2. division, 5. spillerunde, fredag 30. august 2025, Sundby Idrætspark.
Fremad Amager – FC Roskilde 2-1 (0-1)
Mål: 1-1 Jeppe Simonsen (65.), 2-1 Alexander Petræus (90.)
Fremad Amager: Casper Andersen, Otto Dupont(45. Marcus Kristensen), Mads-Emil Langberg, Souheib Dhaflaoui(66. Joseph Ssendyowa), Andrass Johansson(81. Magnus Gaunsbæk), Mads Gernsøe(45. Alexander Petræus), Hocine Derrar, Daniel Mortensen, Jeppe Simonsen, Jeppe Brinch og Christopher Boateng(66. Egzon Zeqiri)
Advarsler Fremad Amager: Mads-Emil Langberg(34.), Daniel Mortensen(35.), Jeppe Brinch (81.)
Dommer: Nicklas Gomes
Tilskuertal : 921








