Tre U/19-spillere forfremmet

Fremad Amager har forfremmet trioen Huseyin Tumturk, Louis Keita og Emmanuel Junior til klubbens førstehold. Spillere, der allerede har været i kamp i 2. division.

Det er som led i den fortsatte strategi, som Fremad Amager sidste år satte i søen med en rekord stor transition til førsteholdet med ti debutanter fra akademiet og over 3600 spilleminutter på førsteholdet til egne akademispillere. 

– Det er jo vores egne akademispillere fra U/19-holdet og de har allerede været oppe og træne med sidste år i transitionen. De har også spillet kampe for førsteholdet – og også gjort en forskel, indleder Fremad Amagers cheftræner Carit Falch.

Huseyin Tumturk har foreløbigt spillet 13 kampe i den blå Fremad-trøje, mens Louis Keita og Emmanuel Junior har fået to kampe hver i denne sæson.

– Huseyin er en meget moderne, hurtig og dynamisk back eller kant, som både kan angribe og forsvare. Louis er en bomstærk forsvarsspiller, som er stærk i markeringsspillet, men også både kan tænke og være med til at bygge spillet op, mens Emmanuel er en hurtig og teknisk stærk offensiv spiller, som har frækheden i sit spil og både kan udfordre og score mål, fortæller cheftræneren.

Carit Falch ser fortsat frem til at kunne gøre brug af de tre unge talenter i forårets kampe.

– Den største styrke og det største talent de alle tre har, er at de har den helt rigtige mentalitet og et positivt sind. Det er gode, hårdtarbejdende drenge, i øvrigt med gode forældre som opbakning. Den type unge mennesker vi i den grad har brug for, og som skal bygge det her nye spændende Fremad Amager-projekt sammen med os, synes Carit Falch.

– Derfor er det åbenlyst helt i tråd med vores strategi i klubben, og i øvrigt meget fortjent at de nu tager det store svære skridt i deres udvikling og karriere fra ungdommen og op på førsteholdet. De næste årgange står klar – og vi har dygtige spillere med den rette mentalitet på vej i de samme og yngre årgange.

– Vi glæder os i staben til at kunne arbejde endnu tættere med nogle af vores egne unge talenter, og stadig i samarbejde med akademiet, hjælpe dem med deres udvikling og at indfri det store potentiale de har, afrunder Carit Falch. 

Del på de sociale medier